Piątek, 12 marca, 2010 r.
zaloguj w serwisie
nie posiadasz konta? zarejestruj się


CHCĄ MORZE ZAMIAST POLSKI...

Adam Sierak, 2010-02-03 21:43
rozmiar: A A Awykop.pl
wydrukuj artykuł: Drukuj

Ani to bitwa, a tym bardziej wojna, ale ataki Czechów pod adresem Polonii w tym kraju trwają w najlepsze. Niecały rok temu informowaliśmy o powstaniu na jednym z portali społecznościowych profilu "Nie cierpimy Polaków". Nie dość, że nie udało się tej strony zlikwidować, to z treściami tam zawartymi teraz identyfikuje się coraz większa liczba internautów.

Most Przyjaźni - to miejsce ma mówić jedno. Przyjaźń trwa w najlepsze. Jednak jasny przekaz stąd, jak się wydaje nie dociera do wirtualnej rzeczywistości Czechów, bo ci zaczęli kreować nową na jednym z portali społecznościowych - to wizja nowego ładu w Europie z wielką wodą w samym jej środku na miejscu... Polski. Na tak szeroko już spopularyzowaną ideę natknęli się polscy dziennikarze piszący za naszą południową granicą. I nie sam pomysł, a to z jak mocnym przekonaniem jest przekazywany zszokowało ich najbardziej. - Przede wszystkim to napisano, że nie chodzi o stronę założoną dla żartu, że chodzi o stronę wprost, która powstała z nienawiści do Polaków - uzasadnia Jacek Sikora, dziennikarz "Głosu Ludu".

Z niezrozumienia powstał inny jeszcze profil - przeciwko polskim napisom w Czechach. Napisom, którym od czasu do czasu, ktoś coś domaluje. - Zdarzają się, że napisy są niszczone - przede wszystkim napisy są zamalowywane. Ja jednak uważam, że to są wybryki i w Czeskim Cieszynie pojawiają się one sporadycznie i to jest przez Urząd Miejski czyszczone - tłumaczy Stanisław Fowarczny, zastępca burmistrza Czeskiego Cieszyna.

O podobnej sprawie informowaliśmy w maju zeszłego roku. Wtedy na portalu Facebook pierwszy raz pojawiły się szowinistyczne treści, które padały pod adresem Polonii z Zaolzia. Sprawa za naszym pośrednictwem odbiła się szerokim echem również w ogólnokrajowych mediach. I pomimo próby usunięcia profilu przez czeską policję ten wciąż istnieje i rośnie w siłę. - Niedawno dowiedziałem się, że podobna sytuacja - zupełnie taka sama, analogicznie była w Anglii. Tam jednak policja do tygodnia taką grupę zawiesiła - wspomina Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Jak mówi Bronisław Walicki, od urodzenia mieszkający po czeskiej stronie Olzy, szowinistyczne hasła wylewające się z internetu, to efekt braku odpowiedniej edukacji w czeskich szkołach. - Kiedyś zapytałem swoja fryzjerkę, Czeszkę pochodzącą z Brna, co wie na temat właśnie Polaków. Ona mi mówi: podczas wojny nie było tutaj granicy, to podczas wojny napłynęli tutaj Polacy z Polski i dotąd się cieszą.

Historyk, profesor Zygmunt Woźniczka, sprawę podsumowuje krótko - to Polacy mają pełne prawo by Czechów nie darzyć sympatią, a już na pewno nie powinno być odwrotnie. - Czesi w XX wieku nie dość, że nam zabrali bezprawnie atakując cały Śląsk Zaolziański, że narobili nam wiele kłopotów w 1945 roku w czasie okupacji, bo na Śląsku Cieszyńskim wydali Gestapo wielu polskich działaczy niepodległościowych.

Na szczęście o tym w Czeskim Cieszynie głośno się już nie mówi. A to co w internecie, to dla większości cieszynian, jest tylko w internecie.

galeria zdjęć
fot. TVS
fot. TVS
fot. TVS

powiązane:



Komentarze do materiału (7)



~O/S

2010-02-04, 22:50
(92.224.229.*)
Proponowalbym zmiane nazwy tej stacji na TVpolska albo cos w tym stylu.Pozdrawiam gorolskich a haharow Slazakow zapraszam do oglodania bardziej wyszukanych programow.

~Slezak

2010-02-04, 12:04
(85.14.84.*)
Kożdego szowinisty jakij by niy boł narodowości cza ignorować i marginalizować, a niy łonaczyć uo nich reportaże. TVS po roz kolejny pokazuje, co je telewizjom antyregionalnom i podsyco ino wygasłe konflikty na Gornym Ślonsku.

~Silesian

2010-02-04, 10:46
(79.191.104*)
Ale piękne klify byłyby na północy Słowacji - lepsze niż w Dover... takie po 2500 m.n.p.m:) Jednak Czechom to najlepiej Krecik wyszedł... bo historią i świadomością narodową mogli się cieszyć tylko a propos wydarzeń z 1968...a tak, albo kogoś wywalili przez okno, albo rżnęli się w wojnie domowej, no albo ostatecznie witali Hitlera z kwiatami...

~Ślązak

2010-02-04, 10:33
(89.76.198.*)
Zainteresujcie się polactwem co to zjechało na Górny Śląsk po '45 i dewastują w okolicach Opola niemieckie tablice rdzennych mieszkańców tego regionu. Może woźniczka się zainteresuje? A nie on przecież szerzy polską propagandę.

~Ślązak

2010-02-04, 10:30
(89.76.198.*)
Zainteresujcie się polactwem co to zjechało na Górny Śląsk po '45 i dewastują w okolicach Opola niemieckie tablice rdzennych mieszkańców tego regionu.

~grzegorzkozubek

2010-02-04, 07:39
(188.222.131*)
Panie Wozniczka, prosze mi odpowiedziec,bo nie rozumiem. Jak Czesi zabieraja to zle, jak Polska zabiera to dobrze! Tak? Pytam sie uprzejmie bo ja nie jestem historykiem a Pan jak najbardziej i wie pan doskonale, ze III powstanie tzw. slaskie "wybuchlo" po plebiscycie! Poza tym czy to nie o powrot Gornego Slaska do tzw."macierzy" chodzilo Czechom? Uwazam, ze wypowiedz Pana jest naganna z racji tego iz podsyca Pan atmosfere niezgody sugerujac, ze ktos ma prawo nie darzyc kogos sympatia jak Pan to delikatnie ujmuje, a chodzi przeciez o nienawisc pomiedzy narodami! Nalezaloby raczej powiedziec, jak bylo po prostu i , zaznaczyc,ze teraz mamy nowa sytuacje i nie nalezy sobie sprawiac klopotow uzywajac historii do podsycania niezgody!

~ja_czyli_ja

2010-02-04, 00:02
(94.246.156*)
oj to pepiczki tacy są ?? No nie ładnie nie ładnie!!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVS Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Codzienny newsletter TVS.pl
Czarna Perła
Polski Festiwal Kultury



Kontakt: alarm@tvs.pl Tel. 032 6089904 ● Copyright 2008-2009 TVS Sp. z o.o. ● Design: Maciej Krzan ● Kopiowanie treści (w tym zdjęć, materiałów video) bez pisemnego zezwolenia zabronione.