Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

Konkurs na Proboszcza Roku - wybieramy superbroboszcza. Czy wygra ks. Paweł z Będzina?

2013-08-04 17:47, TVS/Arkadiusz Loska

Sympatyczny, mądry, z dobrym głosem i głową do interesów. Przede wszystkim musi dbać o kościół i swoją parafię. To obowiązkowe cechy superproboszcza. O ten prestiżowy tytuł walczy w tym roku dwunastu kandydatów z całego kraju - to finaliści ogólnopolskiego konkursu na proboszcza roku Katolickiej Agencji Informacyjnej. Wśród nich jest też proboszcz będzińskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa - ksiądz Paweł Rozpiątkowski.

Od trzech lat ksiądz Paweł Rozpiątkowski jest proboszczem w będzińskiej parafii. Odpowiednim człowiekiem na odpowiednim miejscu, mówią zgodnie jego parafianie. - Troszczy się o wszystkich. Nie wszyscy jednak umieją skorzystać z jego propozycji. Tutaj są poradnie dla uzależnionych osób. Nie wszyscy korzystają, nie wszyscy umieją odczytać jego dobre intencje- mówi Barbara Ciesielkiewicz, parafianka z Będzina. - Znakomity gospodarz i człowiek orkiestra - dodaje Zbigniew Pryba, parafianin z Będzina.

Wysłucha nie tylko w konfesjonale. Do tego założył chór parafialny, a już wkrótce zbuduje przy kościele multimedialną salę zabawa dla dzieci z ubogich rodzin. W sosnowieckiej kurii jest rzecznikiem. W podziękowaniu za zasługi parafianie zgłosili księdza Pawła do prestiżowego konkursu na Proboszcza Roku. - Jestem tylko jednym z trybików tej całej - tak to technicznie zabrzmi - machiny. Najprzyjemniejsze jest to w moim przekonaniu, gdy się coś z ludźmi razem uda zrobić, bo samemu człowiek nic nie zrobi - podkreśla.

Teraz musi liczyć na wsparcie liczącej blisko 7,5 tysiąca wiernych parafii, a konkurencje duszpasterz z Będzina ma mocną. Do ścisłego finału konkursu na superproboszcza dostało się 12 najlepszych z całego kraju. - Każdy zgłoszony jest doskonałym proboszczem roku. Powinniśmy mieć 400 finalistów i 400 nagród - stwierdza Małgorzata Starzyńska, Katolicka Agencja Informacyjna.

Na tę główną liczą też w Popowie Kościelnym na Mazowszu. Centralnym punktem we wsi, jak sama nazwa wskazuje, jest kościół, w nim centralną postacią ksiądz Remigiusz. - Chyba całe życie wsi ksiądz trzyma we własnych rękach. To znakomity proboszcz, wspaniały - mówi pani Irena, parafianka z Popowa Kościelnego.

Ksiądz - w opinii parafian - idealny. Jeździ na rowerze niczym ten znany z telewizji ojciec Mateusz. Dzieci uczy włoskiego, a do tego lubi futbol i ma gest. Przy kościele wybudował boisko piłkarskie. W swojej posłudze idzie z duchem czasu. - Mamy stronę internetową. Możemy tak do każdego dotrzeć. W miarę możliwości próbujemy nowoczesnych środków komunikacji - mówi ks. Remigiusz Stacherski, nominowany do tytułu Proboszcza Roku.

Na tradycję postawił za to weteran w gronie finalistów. Ks. Mieczysław w parafii w Zielonce jest proboszczem już blisko 30 lat. - Stwarza się taką atmosferę, mikroklimat wzajemnego zrozumienia. Wtedy można wiele zrobić w danej wspólnocie parafialnej - zaznacza ks. Mieczysław Stafaniuk, nominowany do tytułu Proboszcza Roku.

Zżyty ze swoją wspólnotą jest każdy z nich, ale żeby wygrać w tym plebiscycie, trzeba mieć niezliczone wręcz talenty. To rodzynek w konkursie, ojciec Krzysztof z Gdańska, jedyny w gronie finalistów proboszcz - zakonnik. Z zamiłowania ogrodnik. - Robię, co do mnie należy. Staram się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Jest to moja pierwsza parafia jako proboszcza, więc ciągle się uczę - mówi o. Krzysztof Jan Swół CR, nominowany do tytułu Proboszcza Roku.

Uczyć muszą się też ich parafianie, szczególnie ci nieco starsi, nie obyci jeszcze z klawiaturą komputera. Żeby zostać najlepszym w roku proboszczem, trzeba mieć wiernych fanów nie tylko w kościelnym ławach, ale też w Internecie. - Prowadziliśmy kurs obsługi komputerowa dla starszych osób. Nie wiem, czy w programie znalazły się zajęcia z facebooka, ale nie będziemy robili specjalnych z tego powodu (śmiech) - mówi ks. Paweł Rozpiątkowski, nominowany do tytułu Proboszcza Roku. Choć wielu z nich na poważnie tego plebiscytu nie bierze, wygrać chce prawie każdy. To splendor dla parafii i uznanie całej Polski dla jej duszpasterza.

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
9 komentarzy
~cenzor (93.221.198*)  |  2013-08-05, 15:48
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Czy juz wszystkim i wszedzie sie w glowach poprzwracalo bo tylko tym mozna tlumaczyc ten "konkurs"Oni nie zrobia nic wiecej niz to na co zezwalaja im ich przelozeni.
~ANIA (89.70.225.*)  |  2013-08-05, 07:44
odpowiedz  |  ocena: +1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Dla mnie to skandal nie znam żadnego proboszcza co jest bez skazy a konkurs czemu ma służyć mają chodzić boso anie przepych nic nie robią a jeszcze reklama za darmo żenada
~kha (37.31.84.*)  |  2013-08-04, 22:32
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Na dodatek co drugi zakompleksiony gej...
~kum (79.185.84.*)  |  odpowiedział 2013-09-20, 22:01
ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Znasz choć jednego geja osobiście? Jeśli nie, to zastanów się nad swoimi wpisami. Chyba że robisz to za pieniądze. o co cię podejrzewam.
~Fan konkursów (79.185.84.*)  |  odpowiedział 2013-09-20, 21:59
ocena: +1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
A może znasz człowieka, co jest bez skazy? Może ty jesteś bez skazy? nie o to chodzi w tym konkursie.
~MM (89.70.225.*)  |  2013-08-04, 20:38
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Człowieka KK jaka cięka praca upadłeś na głowę oni nie pracują wogóle ty jesteś kim co za bzdury piszesz jaką prace zero jedną mszę oprawiąto jest praca człowieku zastanów sie o czym piszesz jesteś moherem
~KK (46.113.150.*)  |  2013-08-04, 20:09
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
MM kretynie za ich ciezka prace nalezy im sie tez jakas nagroda ty dostajesz awans w pracy jak dobrze pracujesz wiec dlaczego im zabraniasz ???
~MM (89.70.225.*)  |  2013-08-04, 19:49
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Pytam się co to za konkurs księdza mają służyć swoim owieczką a nie brać udział w konkurach który lepszy żaden oni nie są aktorami mają sie modlić no zawsze tylko za kasę szkoda pisania
~parafiankaprzezmałep (79.185.84.*)  |  odpowiedział 2013-09-20, 21:57
ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
To nie ksiądz bierze udział, tylko parafianie. Coś się nie podoba? Krytkantów jest wielu, tylko do konstruktywnej pracy żadnego.