Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

Pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach: świątynia odzyskuje dawny blask [Zdjęcia]

2013-07-09 15:55, TVS/Adam Szaja

Spłonął doszczętnie blisko pół roku temu. Z pomocą natychmiast przyszli parafianie, duchowni i prywatni przedsiębiorcy. Odbudowa kościoła świętego Jana Chrzciciela w Orzeszu-Jaśkowicach to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Z zewnątrz wszystkie prace są już na ukończeniu. Teraz pozostaje naprawić to, co w ogień zniszczył wewnątrz kościoła. Kiedy wierni wrócą do swojej świątyni - sprawdzał Adam Szaja.

Z zewnątrz na ukończeniu, w pozostałej części na półmetku. Kościół pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Orzeszu - Jaśkowicach coraz mniej przypomina już budynek z połowy stycznia tego roku, kiedy wybuchł tu pożar. "-Zewnętrznie absolutnie tak, jest doprowadzony, wygląda tak jak przedtem. Może nawet ładniej, bo jest odnowiony" - ocenia Józef Parchański, mieszkaniec Orzesza. Pół roku temu ogień doszczętnie strawił dach. W znacznym stopniu zostało też zniszczone wnętrze kościoła. Remont trwa od kwietnia. "-Na zewnątrz prace są prawie już skończone, teraz czeka cały środek na odrestaurowanie. Sufitu przede wszystkim. No i później skucie tynków gdzie poodpadały" - mówi Stanisław Możdżeń, który odpowiada za remont kościoła.

ZDJĘCIA: TRWA REMONT KOŚCIOŁA W ORZESZU-JAŚKOWICACH

Pracy jest więc jeszcze sporo. Problemem są jednak pieniądze. Mimo zbiórki, która została ogłoszona tuż po pożarze we wszystkich kościołach diecezji katowickiej, wciąż nie udało się zebrać niezbędnej kwoty. I to mimo, że pomoc nadchodzi z wielu stron. Dorzucić chciało się też miasto. Przeszkodą okazał się fakt, że kościół nie jest wpisany do rejestru zabytków.

"-Od razu po tym zdarzeniu podjęliśmy analizy działania, analizy prawne, omawialiśmy to na posiedzeniach komisji, ale niestety nie ma podstaw prawnych, żeby dofinansować obiekt" - mówi Andrzej Bujok, zastępca burmistrza Orzesza. Proboszcz parafii z każdym dniem nabiera przekonania, że powrót do kościoła wiernych to już tylko kwestia czasu. Nie tak bardzo odległego. "-Jest nadzieja, że w Boże Narodzenie wejdziemy do kościoła, choć może nie w takim 100% zakończeniu prac" - mówi ksiądz Ambroży Siemianowski, proboszcz parafii pw. św Jana Chrzciciela w Orzeszu. Na razie w Orzeszu wszystko idzie zgodnie z planem. A plan zakłada, że niemal rok po pożarze nie będzie już po nim śladów. Przynajmniej tych zewnętrznych.

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
1 komentarz
~Patryk Żyła (83.30.89*)  |  2013-07-12, 17:13
odpowiedz  |  ocena: +2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
To był i będzie piękny kościół