Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

Zabrze kontra Bytom, Częstochowa i Wrocław. Ruszyło wielkie, charytatywne bieganie!

2013-03-23 21:44, TVS/Natalia Rasiewicz/Wojciech Żegolewski

Pomysłów na to jak pomóc potrzebującym było już wiele, teraz po raz pierwszy można pomóc innym ...biegając. Dzięki specjalnej aplikacji na telefon przebiegnięte kilometry przeliczane są na złotówki, które przekazywane są później na wybrany cel charytatywny. To, jak akcja przebiega w pierwszym jej dniu i kto czeka na wybieganą przez ludzi dobrej woli pomoc - sprawdzała Natalia Rasiewicz.

Nie wiemy jak to wyliczono, ale wierzymy że tak jest - przebiegając tylko 1 kilometr wytwarza się energię, która wystarczy na zasilenie 60 W żarówki przez godzinę. Prawdziwą żywą elektrownią jest zabrzański biegacz, Marian Mleczko. Były mistrz Polski na 200 metrów biega na okrągło: "-Biegam prawie codziennie, średnio 15 km na dzień, to jest około 100 km tygodniowo." Teraz Marian Mleczko każdy kW wytworzonej przez siebie energii może przekazać na szlachetny cel.
"Honorowy dawca energii" to niecodzienna akcja charytatywna. Specjalna aplikacja na telefon przeliczy pokonany dystans na energię. Ta jest następnie przeliczona  na złotówki, a złotówki przekazane potrzebującym.

"-Wyliczana jest średnia prędkość a wszystko przeliczane na energię podawaną w Watogodzinach" - wyjaśnia zasady akcji w telegraficznym skrócie Jacek Ławrecki, rzecznik firmy Fortum, która sponsoruje dobroczynną akcją. Aby pomagać w ten sposób wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację na smartfona. "-Produkujemy ciepło, produkujemy energię tym razem chcieliśmy zachęcić mieszkańców Zabrza, Bytomia a także innych lokalizacji do tego, żeby dali swoją energię i przekazali ją na szczytny cel" - dodaje rzecznik Fortum. W Zabrzu, biegacze wspierają 4,5-letniego Ksawiera Kocięckiego, który jest podopiecznym Fundacji "Zdążyć z pomocą".

Ksawier choruje na padaczkę lekooporną. Ratunkiem jest dla niego kosztowna rehabilitacja. Leki nie są w stanie znacząco poprawić stanu jego zdrowia, dodatkowo hamują rozwój chłopca. "Cieszę się bardzo, bo takie turnusy których Ksawier wymaga są bardzo drogie. Niestety nie stać nas na takie rehabilitacje. To są koszty 5 tys.zł. za jeden turnus, ogromne ogromne pieniążki" - wylicza mama Ksawiera, Agnieszka Kocięcka. W Zabrzu kilometry zbierane będą między innymi podczas co tygodniowych spotkań "Biegam bo Lubię". W akcji "Honorowy dawca energii" może jednak wziąć udział każdy biegacz. Zachęca do tego między innymi wiceprezydent Zabrza, Katarzyna Dziuba: "-sercem jesteśmy tutaj razem z Ksawierem, ale cel jest tak szczytny, że będziemy się cieszyć z każdej wygranej".

Bo w tej akcji nie ma przegranych. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla wszystkich biegających miast. "-We wrześniu podsumujemy ile mieszkańcy danego miasta wybiegali dla danego miasta. Z tego rankingu miasta albo wskazane instytucje będą nagradzane przez nas pewnymi dotacjami" - mówi Piotr Górnik, dyrektor firmy Fortum. Liczniki wyprodukowanej poprzez bieganie energii, zliczanie na smartfonach przez specjalną aplikację którą można pobrać z www.honorowydawcaenergii.fortum.pl uruchomione zostały już dziś m.in. w Zabrzu, Bytomiu, Częstochowie i Wrocławiu.

http://honorowydawcaenergii.fortum.pl/

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
0 komentarzy
Ten artykuł nie zawiera jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy!