Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

Barbórka 2012. Święto górników na Śląsku [Zdjęcia]

2012-12-04 17:58, TVS/A. Loska, M. Pawlenka, M. Mitoraj

4 grudnia, czyli największe górnicze święto - Barbórka. Poranne uroczyste msze w kościołach lub w cechowniach, przy figurze św. Barbary. A potem - huczne świętowanie, w trakcie którego oficjalne obchody przeplatają się z tradycyjnymi górniczymi karczmami. Barbórka to także okazja do podsumowań i bilansów mijającego roku. O górniczych smutkach i radościach.

Praca na dole choć trudna i niebezpieczna w ciężkich czasach kryzysu, pewna. - To jest kopalnia, która będzie funkcjonowała przez kolejne kilkadziesiąt lat i myślę, że będzie stwarzała miejsca pracy dla kolejnych dwóch-trzech pokoleń, bo takie są rokowania co do żywotności kopalni - zaznacza Stanisław Konsek, KWK Jankowice. Kopalnia Jankowice w Rybniku zatrudnia obecnie prawie 4,5 tysiąca osób, ci którzy fedrują w niej najdłużej mogli dziś liczyć na zaszczyty. I choć wojować z zarządami kopalń i rządem przynajmniej na razie nie zamierzają, walczyć o swoje potrafią, tak jak w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Podczas negocjacji prowadzonych pod groźbą kolejnego w spółce strajku prezes JSW się ugiął, godząc się m.in. na podwyżki płac o prawie 3,5 procent. - Ustaliliśmy również sposób kształtowania się wynagrodzeń na najbliższych kilka lat, czyli do 2015 roku jest powiedziane, że od stycznia każdego roku płace zasadnicza wzrosną o wskaźnik inflacji założony w ustawie budżetowej - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z BARBÓRKI 2012

Ich pensje cały czas grubo powyżej średniej krajowej. W JSW najlepiej zarabiają górnicy z kopalni Jas-Mos. Pracujący na przodku bez premii miesięcznie może liczyć tu na prawie 6 tysięcy złotych brutto. Na powierzchni zarobki już nie tak wysokie. Ale załogi kopalń wciąż liczyć mogą na dodatkowe przywileje: deputaty węglowe, trzynastki, czternastki i Barbórki. - My nie mówimy o przywilejach, bo mamy prawa nabyte, zasłużone. Nasza praca jest dosyć ciężka. Mamy nietypowe górnictwo, jedyne takie głębinowe, jeżeli chodzi o węgiel koksujący i bardzo niebezpieczna pracę - tłumaczy Piotr Szereda, ZZK "Solidarność 80" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. W tym roku w polskich kopalniach zginęło już 26 górników. Stąd też minuta ciszy na uroczystościach barbórkowych w Jastrzębiu Zdroju. Uroczystościach z udziałem prezydenta. - Myśleliśmy o tych wszystkich wdowach, które czekały zgodnie z górniczą tradycją, aż wróci mąż, wróci z kopalni. Czekały pełne niepokoju, pełne ufności, czekały pełne oddania i nie wszystkie doczekały - mówi Bronisław Komorowski, Prezydent RP.

I tak dla jednych 4 grudnia to czas zadumy i modlitwy. - Ciężko mi mówić, bo męża straciłam górnika nie w wypadku, ale zmarł. Syn pracuje na kopalni Halemba już piaty rok - oznajmia Teresa Skórka, wdowa po górniku. Dla drugich powód do hucznej zabawy. Bo fedrowanie na Śląsku nadal będzie się opłacać. Nawet w najmniejszej w kraju prywatnej kopalni. Pomimo zauważalnego spadku popytu na węgiel, zatrudniający około 240 pracowników zabrzański Siltech rok kończy na plusie. - Sukces jest dlatego, że mamy wynik dodatni przy tej naszej niedużej produkcji i przy takim systemie eksploatacji, który mamy, to każde zarobienie na siebie jest sukcesem - podkreśla Jan Chojnacki, prezes Zakładu Górniczego Siltech w Zabrzu.

Tradycyjnie od samego rana, do późnego wieczora już w mniej oficjalnym tonie na karczmie przy kuflu piwa i suto zastawionym stole.

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
7 komentarzy
~ola (83.29.207.*)  |  2012-12-10, 13:32
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
wypchajcie się
~adam (83.29.207.*)  |  2012-12-10, 13:22
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
fajne
~hajer (83.238.5.*)  |  2012-12-08, 09:03
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
u nos trzynostka cołki czos płacom, ja ci źle zmiyń gruba. Szczyść Boże wszyskim hajerom
~Jastrzębianka (194.152.56*)  |  2012-12-04, 20:36
odpowiedz  |  ocena: +2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Trzynastek juz nie ma .........od dawna!
~ktoś (188.137.95.*)  |  2012-12-04, 20:31
odpowiedz  |  ocena: +4
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
właśnie tak się nie robi nie wolno kłamać
~cera hajera (178.37.192.*)  |  2012-12-04, 20:09
odpowiedz  |  ocena: +10
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Szanowny panie reporterze, proszę napisać na której kopalni jeszcze płacą tzw. 13-stki? Nieładnie tak kłamać i antagonizować społeczeństwo.
~cos. (77.191.230*)  |  odpowiedział 2012-12-05, 09:42
ocena: +2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Bo sa takie pisaki co pojecia zero,ale pisze i sieje propagande.