Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

W kopalni Murcki-Staszic zginął 23-letni górnik; to już 6 ofiara w tym roku

2011-01-26 11:26, KHW, WUG, TVS

Dzisiaj, około godz. 10.00 miał miejsce wypadek śmiertelny w kopalni „Murcki-Staszic”. 23-letni górnik został wciągnięty przez napęd taśmociągu. Na kopalni pracował od czterech lat. To szósta ofiara śmiertelna w górnictwie w tym roku. Tak tragicznego stycznia w polskich kopalniach nie było od wielu lat. Sytuacją w górnictwie zaniepokojony jest prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Wysłał już w tej sprawie list do ministerstwa gospodarki. Zamierza też spotkać się z kierownictwem spółek górniczych.

- Dzisiaj przekazałem swoje zaniepokojenie do ministerstwa gospodarki, które sprawuje pieczę nad kopalniami węgla kamiennego. W najbliższym czasie będę też rozmawiał z kierownictwem spółek węglowych. Oczekuję od pracodawców konkretnych propozycji przeciwdziałania wypadkom pod ziemią. W piątek będę uczestniczył w posiedzeniu Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej. W połowie lutego spotkam się z nowym kierownictwem Katowickiego Holdingu Węglowego. W każdej z trzech największych firm węglowych, na podstawie analizy ubiegłorocznych danych wskazaliśmy kopalnie, w których było najwięcej wypadków i niebezpiecznych zdarzeń – mówi Piotr Litwa, prezes WUG.

Wczoraj prezes WUG wystosował pismo do kierownictwa Kompani Węglowej, w którym zwraca uwagę, że w ciągu trzech miesięcy w KWK „Knurów-Szczygłowice” nastąpiło gwałtowne pogorszenie stanu bezpieczeństwa. O tym świadczą trzy wypadki śmiertelne: 26 października i 25 listopada 2010 r. oraz 24 stycznia br. Ponadto w tym zakładzie górniczym w ubiegłym roku było pięć wypadków ciężkich i dwa pożary endogeniczne. Prezes WUG uznał więc, że niezbędne jest przeprowadzenie w trybie nadzwyczajnym przeglądu wszystkich stanowisk pracy w tej kopalni, a w oparciu o uzyskane wyniki podjęcie zdecydowanych działań naprawczych.

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
~mch.. (77.255.78.*)  |  2011-01-31, 13:44
odpowiedz  |  ocena: +1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Nie moge w to wciąż uwierzyć... znalem go od ponad 10 lat.. Naprawdę współczuje rodzicom oraz przyjaciołom... Oni wiedzą jak jest mi trudno, natomiast ja wiem jak jest im... ... Wojtek [*]... ;((
~Anonim... (77.237.16.*)  |  2011-01-28, 04:02
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Sorki za bluzgi ale znałem Go i troszeczkę mnie poniosło. Po drugie jak tam ma pracować wystarczająca liczba górników, skoro poziom bezpieczeństwa jest równy 0. Wcale się nie dziwię, że mają za mało ludzi do pracy.
~Anonim... (77.237.16.*)  |  2011-01-28, 00:20
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Co za debile musza pracować w tej "dyspozytorni", jak nie wiedza co się dzieje na kopalni a nie chcą inwestować w następnych górników to niech chociaż zainwestują w kamery, żeby widzieli co się dzieje a najlepiej przy kasku każdego górnika. A z resztą po co się wypowiadam na ten temat i tak nikt tego nie przeczyta i nie pomyśli jak zapobiec następnym takim wypadkom a na pewno takie się zdarzą. Miejmy nadzieje, ze nie zginął na darmo i to w jaki sposób zginął da do myślenia tym debilom co tym sterują. Najchętniej to bym wszystkich powiesił za jaja to może następnym razem by się zastanowili co karzą robić górnikom. 23 lata i całe życie przed nim a tu CHUJ przez jakiegoś penisa jego życie już się skończyło. Szkoda słów. Kondolencje dla rodziny i przyjaciół.
~kate (178.37.217*)  |  2011-01-27, 18:54
odpowiedz  |  ocena: -2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
tak sie sklada ze moj brat wylaczyl urzadzenie zanim przystapil do obcinania kawalka gumy z tasmociagu zeby zapobiec zerwaniu tasmy ja sie nie znam ale Ci co pracuja na kopalni dokladnie wiedza o co chodzi niestety to co robil wstrzymywalo wydobycie i ktos z dyspozytorni kazal wlaczyc to spowrotem niestety nikt nie wpladl na pomysl zeby sprawdzic kto i w jakim celu wylaczyl tasmociag Wojtek pracowal sam co nie powinno miec miejsca bo wedlug mojej opini jest zbyt niebezpieczne ale kopalnia nie dysponuje wystarczajaco iloscia gornikow wiec obsluga "Gwarka" zajmuje sie jedna osoba to nie byl wypadek przy pracy to bylo morderstwo problem polega na tym ze nikt nic z tym nie zrobi bo gornicy sa zastraszani ze straca prace robia co im sie karze wbrew przepisom BHP uwazam ze cos powinno byc w tej sprawie zrobione bo nic nie zwroci mi mojego brata ale moze zapobiec smierci waszego
~franc (89.77.123.*)  |  2011-01-27, 09:26
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
madmax,mosz recht,te cołkie holdingi powinni rozpier...,gnojki rozciepujom nosze wypocone piniondze,a gruby to zakłady pracy przymusowej.
~ex.. (89.78.51.*)  |  2011-01-26, 21:37
odpowiedz  |  ocena: -2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Tak się składa że znałam go bardzo dobrze;/ Jest z Tychów a na imię miał Wojtek.Jego rodzina teraz przezywa koszmar .[*]
~konan (83.4.223.*)  |  2011-01-26, 21:09
odpowiedz  |  ocena: -2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
he dobre co gosciu pewnie czyscil tasme w ruchu i pochwycilo proste jak drut
~madmax (91.222.73.*)  |  2011-01-26, 19:49
odpowiedz  |  ocena: +1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
To pierwsza ofiara tzw " tablicy wydobycia " i polityki nacisku na górników. Na kopalni Staszic wywieszono tablicę gdzie codzień wywiesza się ile wydobyto ton węgla i porównuje się to do dobowego planu , a zarobek górników został uzależniony od wykonania tego planu. A GDZIE BEZPIECZEŃSTWO PRACY ??? Kopalnia to nie fabryka wafli - tu nie może być ścisłego wykonania planu, bo najmniej zależy to od pracowników. Na wykonanie takiego planu mogą wpłynąć warunki geologiczne, metan, tąpania i inne niemożliwe do przewidzenia okoliczności. To nie pakowanie cukierków. Tymczasem wprowadzony został system płacy w którym przy braku wykonania planu obcina się zarobek górników - ALE TYKLO TYCH ZWYKŁYCH PRACOWNIKÓW. Cały dozór wyższy i zarząd holdingu niezależnie od wykonu nic nie straci na zarobku. I cóż się dziwić pogoni szarych górników za wydobyciem. Chcą zarobić na rodziny i są naciskani pod przykrywką wykonania planu.
~??? (83.15.148*)  |  2011-01-26, 19:03
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Wie ktoś coś więcej o tym wypadku?? skąd był ten chłopak? Jak się nazywał? wyrazy współczucia dla rodziny [*]
~ruda_s..a (188.33.109.*)  |  2011-01-26, 17:50
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
wiecie co!! zginął młody człowiek przed którym było całe życie a wy się zastanawiacie czy państwo wypłaci pieniądze!!!!! co z was za ludzie?!!?!! Materialiści... Czy na prawdę wydaje wam się że rodzinie teraz zależy na tych pieniądzach ?? Przypuszczam że to ostatnia rzecz o jakiej teraz myślą... Brak mi słów dla waszej postawy... Kondolencje dla rodziny:((

Zobacz wszystkie komentarze (15) - przejdź do forum