Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

RAŚ przypomina o obozie pracy w Świętochłowicach

2010-01-30 20:15, Alicja Waliszewska

Wertując kartki podręczników do historii o tym miejscu niewiele można się dowiedzieć. Mimo, że w świętochłowickim obozie pracy "Zgoda" zginęło ponad dwa tysiące osób, większość historyków na temat tamtych wydarzeń milczy. Nie milczą za to członkowie Ruchu Autonomii Śląska, którzy przeszli z katowickiego placu Wolności do miejsca, na którym stał obóz.

Dziś było ich zaledwie kilkudziesięciu, ale 65 lat temu tą samą drogą pędzono kilkaset osób. Wszyscy trafili do obozu pracy "Zgoda", który znajdował się w Świętochłowicach. Wśród więźniów była żona Wiesława Jurkiewicza. - Leżała z jakąś Szwajcarką na jednej pryczy. Miały jeden koc. I kiedy ta Szwajcarka zmarła to się cieszyła, że może od niej wziąć koc, a inne więźniarki były zadowolone, że zdarły z niej ciuchy - wspomina. Jednak o tych wspomnieniach można jedynie usłyszeć.

Co roku członkowie Ruchu Autonomii Śląska przechodzą dziewięciokilometrową trasę z Katowic do Świętochłowic. - Żeby przypomnieć to, czego na kartach podręczników do historii nie ma, czyli o tragedii górnośląskiej, która się wydarzyła w 1945 roku. Po to, żeby upamiętnić to, czego dzieci się w szkołach nie uczą - wyjaśnia Michał Buchta. Nie uczą się o tym, że w Świętochłowicach, kiedy jeszcze istniał największy obóz pracy w powojennej Polsce zginęło ponad dwa tysiące osób.

- Każdy kto był za mało polski mógł trafić do obozu. A także każdy, kto mógł narazić się tym, że miał duże mieszkanie, że podpadł sąsiadowi czy był ofiarą donosu. A więc często ci ludzie, którzy trafiali do tych obozów byli ludźmi przypadkowymi - stwierdza Jerzy Gorzelik z Ruchu Autonomii Śląska. Podobnie jak ci, którzy trafiali do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęło ponad milion osób. I dzięki upamiętniającym uroczystościom można mieć pewność, że pamięć o pomordowanych nie zginie.

- To jest ważne, żeby iść i upamiętniać to, co ludzie kiedyś przeżyli. My na razie możemy tylko w tej formie póki co - podkreśla Klaudia Porwolik.

Ale nawet na taką formę, jak dzisiejszy marsz, nie mogą liczyć sosnowiczanie. O tym, co się działo w 1943 roku książki również milczą. - U nas z Sosnowca w obozach koncentracyjnych to było około czterech tysięcy osób aresztowanych i tego się w ogóle nie obchodzi. Nawet obelisku nie ma - mówi Maria Rudzka-Kantorowicz, była więźniarka KL Auschwitz-Birkenau.

Nie obchodziłoby się również w Świętochłowicach, gdyby nie zapał tych, którzy pamiętają.

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
~ŚLĄZAK (79.191.9*)  |  2012-01-29, 12:49
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
To że przyjmowali do RAŚ Ślązaków a reszty nie to jest nieistotne. Sam sens takiej organizacji jest inny. Przejąć władzę, podziałem na ja i wy. To najgorszy koszmar. W momencie kryzysu jeszcze wojna domowa potrzebna. To są pojechani umysłowo ludzie w dodatku popierani przez establiszment, czytaj ment! Pozdrawiam
~ŚLĄZAK (79.191.9*)  |  2012-01-29, 12:44
odpowiedz  |  ocena: -1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
RAŚ zbija kapitał polityczny, dramat Gorzelik i były członek SLD Dyrda ! Dramat
~Jozek (92.224.69*)  |  2011-11-01, 22:07
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
moj dziadek zmarl na zgodzie za nic byl tylko slonzokiem
~josef (87.99.11.*)  |  2010-02-17, 16:50
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
"kazdy kto podpadlo saaiadowi mogl trafic do obozu" hmmm tzn. Slazak Slazaka sprzedawal?
~obiektywny Górnoślązak (83.22.23.*)  |  2010-02-13, 18:26
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Marsz jak najbardziej tak!!! ale... Do historii należy podchodzić z dystansem,niech któryś z dupnych Rasiowców poda definicje prawdziwego Górnoślązaka...wiem wiem trzy pokolenia trzeba tutaj żyć oraz mieć mieszane pochodzenie Polska,Niemcy najlepiej jakby było tylko to drugie ale broń boże to pierwsze. Ps.do Slonzoka ze Zobrzo> Oczywiście jak Polak mordował kogoś to od razu znaczy,że wszyscy są tacy,nie pomyślałeś,że w chwili przejścia na "czerwona" stronę przestał on być Polakiem,pomyśl zanim coś napiszesz.
~Bananol (85.14.85*)  |  2010-02-01, 14:33
odpowiedz  |  ocena: +1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Co to znaczy_:Co roku członkowie Ruchu Autonomii Śląska przechodzą dziewięciokilometrową trasę z Katowic do Świętochłowic. ".Od kiedy chodzicie.Od kiedy marsze.Pamieć tych miejsc na 2 cmentarzach zawdzięczamy p.Mosiowi.To on znalazł środki na pomniki.Dziekujemu mu.
~slonzok ze Zobrzo (91.34.170*)  |  2010-01-31, 16:08
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Na ten temat wiekszosc historykow milczy a dlaczego? bo nie wypada pisac o Polskich zbrodniach na Slazakach,Polska byla zawsze czysta jak lza ,za to inni mordowali-taka jest historia pisana przez polskich historykow .Dlatego prawda wyjdzie dopiero kiedy Slask zyska autonomie .
~baca (77.234.240*)  |  odpowiedział 2012-02-02, 19:19
ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Na ten temat wiekszosc historykow milczy a dlaczego? Dlatego, że komendantem obozu był żyd szlomo morel, który osobiście zamordował kilkanaście osób. Lepiej wygląda jak niezidentyfikowana grupa Polaków morduje kilka tysięcy żydów w jakiejś stodole, niż jak żyd znany z imienia i nazwiska.
~Mikołaj (94.42.38.*)  |  2010-01-31, 14:54
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Chciałbym Wam podziękować za pamięć w imieniu mojego ojca, ofiary komunistycznych władz polskich. Może za rok przyjadę i jeśli zdrowie pozwoli sam wezmę udział w tym marszu pamięci.
~Mieszkaniec (83.15.24*)  |  2010-01-31, 10:11
odpowiedz  |  ocena: +2
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Wspaniała praca młodych ludzi
~Szymon (78.131.206*)  |  2010-01-31, 08:45
odpowiedz  |  ocena: +1
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
bo władz w świetochłowicach obecnie nie ma:) jeszcze trzeba posprzatac chorzow i katowice..........

Zobacz wszystkie komentarze (16) - przejdź do forum