Portal www.tvs.pl tworzy pliki cookies m.in. w celu obsługi sklepu internetowego, wyświetlania odpowiednich reklam, zapamiętywania głosów w sondzie oraz zapisywania statystyk. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na umieszczanie tych plików w Twojej przeglądarce. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies się zapisywały, wystarczy zablokować je w przeglądarce: Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari.
Zamknij powiadomienie

Gdzie koncepcji sześć...

2009-04-22 18:25, Grzegorz Żądło

Chociaż na razie istnieje właściwie tylko w wyobraźni urzędników i projektantów, już budzi duże kontrowersje. Z tym że zachodnia obwodnica Katowic jest niezbędna, zgadzają się wszyscy. Ale pomysły na jej przebieg są co najmniej dwa. Mieszkańcy Panewnik liczą, że zwycięży ich koncepcja poprowadzenia drogi przez las kochłowicki do węzła Batorego w Chorzowie. Urząd nie mówi nie, ale ostatecznej decyzji na razie nie ma.

Na budowie drogi można ubić niejeden interes. Tyle tylko, że najpierw trzeba pogodzić interesy wszystkich, od których ta budowa zależy. To nie odbywa się wszystko na zasadzie: my nie chcemy tutaj drogi, wy sami coś wymyślcie. Jest tutaj koncepcja i propozycja - tłumaczy Adrian Sklorz, mieszkaniec Katowic-Panewnik. Propozycji przebiegu zachodniej obwodnicy Katowic było już kilka. Największe kontrowersje budzi ta ostatnia - Przechodziłaby wzdłuż lasu odcinając mieszkańców wzdłuż ulic Panewnik zamieszkujących oraz całe osiedle Kokociniec od dostępu do lasów panewnickich - wyjaśnia Sklorz. Zdaniem mieszkańców, tak stałoby się, gdyby miasto zrealizowało projekt przedłużenia ulicy Bocheńskiego i poprowadzenia drogi wzdłuż granicy z Rudą Śląską aż do ulicy Kościuszki. To jest najbardziej optymalna trasa, która była zawsze przewidywana w dalekiej przeszłości w planie ogólnym miasta - stwierdza Marian Zych, nazelnik wydziału rozwoju UM Katowice.

Do niedawna ta wersja dla katowickich urzędników była jedyną obowiązującą. Jednak na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami Panewnik prezydent Uszok zapewnił, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona i możliwa jest realizacja ich propozycji. Sam występowałem do prezydentów sąsiednich miast, żeby zaakceptowali ten wniosek. Jest to o tyle skomplikowane, że ta droga będzie przebiegała nie tylko przez tereny miasta Katowice, ale też przez tereny innych miast - stwierdza prezydent.

Bo tak naprawdę gdyby obwodnica przebiegała z Panewnik, ulicą Gościnną przez las kochłowicki do węzła Batorego, w zdecydowanej części leżałaby na terenach Rudy Śląskiej i Chorzowa. Przychyliliśmy się do prośby prezydenta Katowic i ślad tej drogi został wpisany od ulicy Owsianej już poza granicami miasta wzdłuż ulicy Gościnnej aż do węzła Batory autostrady A4 - mówi Tadeusz Kostoń, UM w Rudzie Ślaskiej. Na takie rozwiązanie nie chce się jednak zgodzić Chorzów. Jest to może korzystne dla mieszkańców południowych dzielnic Katowic, natomiast zupełnie niekorzystne i niemożliwe do przyjęcia przez miasto Chorzów z uwagi na bardzo duże obciążenie ruchem kołowym ulicy Batorego - wyjaśnia Mariusz Cup z UM w Chorzowie. 

Chorzów dopuszcza jednak możliwość połączenia obwodnicy z autostradą, ale nieco bliżej Katowic. Mimo deklaracji prezydenta Uszoka, plan budowy obwodnicy przez las kochłowicki nie podoba się urzędnikom odpowiedzialnym za rozwój miasta. Nie jest to trasa alternatywna do przedłużenia ulicy Bocheńskeigo, choćby z tego względu, że to nie jest kierunek dojazdu do centrum - sądzi Zych. Podobnie uważa Adam Jezierski, który trzy lata temu współtworzył program rozwoju katowickich dróg do 2025 roku: Połączenie obwodnicy zachodniej z węzłem na autostradzie A4 jest wskazane, ale jako inwestycja realizowana w drugim etapie. Bo zdaniem specjalistów w pierwszej kolejności trzeba przedłużyć ulicę Bocheńskiego, żeby zlikwidować kolejki na Kościuszki i Mikołowskiej.

dodaj komentarz
Autor:
Treść komentarza:
Przepisz kod obrazka:
7 komentarzy
~Mieszkaniec Panewnik (77.253.36.*)  |  2009-05-20, 20:12
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Tak merytorycznie: 1) koncepcji Zachodniej Obwodnicy Katowic jest nie sześć tylko dwie - jedna stara (poprowadzić drogę obrzeżem lasu od Owsianej, wzdłuż budynków Panewnik i Kokocińca aż do Bocheńskiego), druga nowa (wykorzystać istniejącą drogę asfaltową i dojśc na A4 krócej, do węzła Batory) 2) nowa jest lepsza - patrz full info na www.ligota.info 3) Obwodnica Katowic ma powstac za 10 lat najwcześniej i nie nalezy jej mylić z ewentualnym, lokalnym łącznikiem Bocheńskiego-Kijowska, który można zrobić choćby za rok. Najprościej najpierw przeczytać szczegółowe informacje na www.ligota.info, a potem zabierać głos
~wiwi (83.238.225.*)  |  2009-05-09, 01:06
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Też uważam, że to bezsens prowadzić obwodnicę pod oknami dobrze ze sie dzielnica oburzyła
~Ryszard z Panewnik (83.238.225.*)  |  2009-05-09, 00:59
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Bo Ania pewnie myli czteropasmową tranzytową obwodnicę miasta, o której był ten program w TVS (podobno maja ja robic w 2025 roku czy jakos tak), z lokalnym przebiciem z Kokocińca do Bocheńskiego (a a nie sie może w Panewnikach sami złozymy? :-) Pozdrawiam organizatorow dalekowzrocznej akcji - "obwodnica jak najdalej od Panewnik".
~Kuba (77.253.35.*)  |  2009-05-07, 17:01
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Parafrazując: znajomość problematyki u zwalonego sqro i cierpiacej Anii zwala z nóg. Nie wiem gdzie mieszkają, ale gdyby mieszkali w Panewnikach, to przynajmniej chyba znaliby rozprowadzane mapy i nie wypisywali bzdur? A jak Panewniki mają komuś służyć tylko do przejazdu, to pewnie że mu obojetnie którędy jedzie - byle mu coś szybko pod kołami wybudować.
~sqro (80.53.158.*)  |  2009-05-04, 18:25
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Egoizm mieszkańców kokocińca zwala z nóg. Pierwszy raz od nie wiadomo kiedy popieram Kopla - BRAWO !!!. Nie dla degradacji terenów leśnych !!!
~Piotr (83.16.124.*)  |  2009-05-03, 12:27
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Taa...gdzie koncepcji sześć...tam drogi nawet za 10 lat nie będzie. :(
~Ania J (83.16.124.*)  |  2009-05-03, 12:25
odpowiedz  |  ocena: 0
Zgłoś do moderacji
Oceń na minus
Oceń na plus
Mieszkańcy nowego zamkniętego osiedla w Panewnikach myślatylko o swoim interesie, a to siedle to nie wszyscy mieszkańcy Panewnik! Są tu i tacy którzy mają dośc stania w korkach i pragną jak najszybszego rozpoczęcia prac, a nie przepychanek z UM w Chorzowie. Dziwnym trafem te plany którędy ma iść nowa droga sa znane od lat, ale pewnie developer sprzedając im działk i i domy za gruba kasę zapomniał o tym wspomnieć.... Tylko dlaczego teraz reszta ma przez to cierpieć?